Resmi rakamlara göre, Londra’daki yeni vaka raporları durağanlaşıyor ve şehirdeki hastanelere başvurular yavaşlıyor. Kabuller Aralık sonunda günde %15 kadar artarken, Yeni Yıl hafta sonu boyunca %5’lik artışlara düştü ve şimdi sadece %1 ve %2’de artıyor.

The Washington Post’tan en önemli ve ilginç hikayeler için The Post Most bültenine abone olun.

Bu veriler, hastanelerin %90’ını işleten İngiltere ve Galler’deki Ulusal Sağlık Hizmeti tröstlerinin çatı kuruluşu olan NHS Providers’ın CEO’su Chris Hopson’dan geliyor.
Hopson, Salı günü ITV’nin “Günaydın Britanya” programına yaptığı açıklamada, “Şu an için muhtemelen Londra’nın en kötüsünün üzerinde göründüğünü söyleyebiliriz” dedi.

İngiltere bir bütün olarak hâlâ bunun tam ortasında. Dalganın Londra’nın iki ila 10 gün gerisinde kaldığı başkentin dışında vakalar hala artıyor.

Başbakan Boris Johnson Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Birleşik Krallık, şimdiye kadar bildiğimiz covid vakalarında en hızlı büyümenin ortasında” dedi ve dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Ancak sağlık yetkilileri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki zirvenin çok uzakta olmaması gerektiğini söylüyor ve Londra’daki model, Güney Afrika’da olduğu gibi, önceki dalgalardan daha hızlı hareket etmesi gerektiğini gösteriyor.

Haftalardır daha katı önlemler çağrılarına direnen Johnson, “Bu omikron dalgasını daha fazla kısıtlama veya kilitlenme olmadan atlatmak için bir şansımız var” dedi.

Güçlendiriciler için büyük bir baskı yapmanın yanı sıra, insanların mümkünse evden çalışmalarını, toplu taşıma araçlarında maske takmalarını ve savunmasız insanlarla tanışmadan önce kendilerini test etmelerini tavsiye etti. Ancak hükümet okulları, barları, restoranları veya eğlence mekanlarını kapatmadı.

Hopson Pazartesi günü uzun bir Twitter beslemesinde şunları yazdı: “Londra hastaneye yatış verileri, ilk önce bu omikron zirvesine girdiklerinden ve bu nedenle önce ortaya çıkacaklarından çok önemli olmaya devam ediyor.”

Yeni Yıl kutlamaları ve okul dönüşlerinin etkisinin hissedilmesiyle vaka sayılarının tekrar yükselme potansiyeline dikkat çekti. Ancak Londra’ya kabul oranlarındaki yavaşlamayı “cesaret verici” olarak nitelendirdi.

Ülkenin baş bilim sorumlusu Patrick Vallance, Londra’nın en kötüsünü atlattığını söylemekte daha tereddütlüydü.

Gençler ve genç yetişkinler için vaka sayılarının düşebileceğini, ancak Londra’daki yaşlı nüfusun hala artan enfeksiyonlar gördüğünü ve bu grubun ciddi şekilde hastalanmasının en muhtemel olduğunu kaydetti.

“Bu yüzden Londra’da her şeyin bittiği anlamına gelen bir zirve olduğunu önermek çok yanlış olur” dedi. “İzlemeye devam etmeliyiz. Zirvenin ne zaman olacağını veya ne kadar büyük olacağını bilmiyoruz.”

İngiliz sağlık yetkilileri, şimdiye kadar omicron varyantının daha az şiddetli hastalığa yol açtığı konusunda hemfikir ve Güney Afrika’dan önceki raporları destekliyor.

Vallance, varyantın kendisinin daha az ciddi hastalığa neden olabileceğini, aşı dozlarının ise korumayı iyileştirdiğini söyledi.

İngiltere genelinde, hastane yöneticileri koğuşlarında önceki dalgalara göre çok daha az yaşlı hasta bildiriyor. Yoğun bakım ünitelerinde yatak doluluğu, solunum cihazına bağlı hasta sayısı ve ölümler, yeni günlük vakalar önceki zirvelerden iki katına çıkmasına rağmen Ağustos ayından bu yana sabit kaldı.

Hükümetin baş sağlık görevlisi Chris Whitty Salı günü yaptığı açıklamada, “Ölüm oranında bir artış görmüyoruz” dedi. Destekleyici çekimlerin hastaneye yatmaya karşı %88 koruma sağladığını söyledi.

Hastane yöneticileri, en büyük zorluğun hasta ve ölmekte olan bir hasta dalgası değil, personel sıkıntısı olduğunu söylüyor. İngiltere’deki on hastane, sağlık yöneticileri ciddi personel eksiklikleri nedeniyle önemli hizmetleri sağlayamayacaklarından korktuklarında, kendilerinin enfekte oldukları için evde izole edilen doktorlar ve hemşireler tarafından teşvik edildiğinde ilan edilen “kritik olayları” açıkladı.

Hastaneye kabul verilerini ve enfeksiyon oranlarını gözlemleyen İngiltere’nin karantina stratejisini tasarlamaya yardımcı olan hastalık modelcisi Salı günü yaptığı açıklamada, yeni enfeksiyonların Londra’da düzleştiği ve gelecek hafta düşmeye başlayabileceği konusunda “ihtiyatlı iyimser” olduğunu söyledi.

Londra Imperial College’dan epidemiyolog Neil Ferguson, BBC Radio’ya şunları söyledi: “Bu kadar yüksek sayılara ulaşan bir salgın, bu sayıları sonsuza kadar sürdüremez. Dolayısıyla, vaka sayılarının önümüzdeki hafta düşmeye başladığını, belki de zaten düştüğünü görmeyi bekliyoruz. Londra’da, ancak diğer bölgelerde bir haftadan üç haftaya kadar.”

En kötü senaryo tahminleri nedeniyle tecrit karşıtları tarafından sık sık eleştirilen Ferguson, “Londra’da omikron salgınını tetikleyen kilit 18-50 yaş grubundaki enfeksiyon oranları konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserim. muhtemelen plato yapmış olabilir. Henüz aşağı inip inmediklerini söylemek için çok erken.”

Ferguson ve diğerleri, İngiliz hükümetinin test kitlerine yönelik taleplere yetişmek için mücadele etmesi nedeniyle yeni enfeksiyonların sayısının eksik sayılabileceği konusunda uyardı.

Hopson, NHS hastane yöneticilerine bir ay önce omicron köknarın ne zaman en çok endişe duydukları sorulduğunda “çarpıcı” olduğunu söyledi.

https://watchlivenetwork.com