Teksas’taki bir federal yargıç, Pazartesi günü Savunma Bakanlığı’nın, dini itirazlar nedeniyle hizmetin aşı zorunluluğuna uygun olarak COVID-19’a karşı aşılanmayı reddeden 35 Donanma üyesini cezalandırmasını engelledi.

SEAL’ler, Özel Harp Gemisi mürettebatı, dalgıçlar ve bir patlayıcı mühimmat imha teknisyeni de dahil olmak üzere Hıristiyan Donanma personeli grubu, Kasım ayında Başkan Biden ve Savunma Bakanlığı’na dava açtı ve Donanmanın aşı görevinin Birinci Değişikliği ve federal yasayı ihlal ettiğini savundu.

Askerler mahkemeden, Savunma Bakanlığı’nın dini konaklama aradıkları politikayı kendilerine karşı uygulamasını durdurmasını ve Donanmanın COVID-19’a karşı aşılanmadıkları için kendilerine karşı “olumsuz eylem” yapmasını yasaklamasını istedi.

ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor, Donanma Özel Harp Komutanlığı üyelerine yardım sağlayan 26 sayfalık bir düzende, Donanmanın aşı politikası için dini uyum sürecini “tiyatro” olarak nitelendirdi ve dini bir muafiyet için “her inkarın lastik damgası” olduğunu söyledi.

Başkan George W. Bush tarafından atanan O’Connor, emrinde, “Donanma servis üyeleri, bu durumda, korumak için çok fazla feda ettikleri özgürlükleri haklı çıkarmaya çalışıyorlar,” diye yazdı. “COVID-19 salgını, hükümete bu özgürlükleri ortadan kaldırma yetkisi vermiyor. Birinci Değişikliğin COVID-19 istisnası yok. Anayasamızdan askeri bir dışlama yok.”

Savunma Bakanlığı, Ağustos ayında askerler için bir COVID-19 aşı talimatı yayınladı ve Deniz Kuvvetleri Bakanlığı, tüm muvazzaf Deniz Kuvvetleri personelinin 28 Kasım’dan önce COVID-19’a karşı tam olarak aşılanmalarını veya disiplinle karşı karşıya kalmalarını şart koştu.

Pentagon’a dava açan Donanma üyeleri, COVID-19 aşısı yapılmasına itirazlarını dini inançlarını öne sürerek aşı şartına dini açıdan uyum sağlamaya çalıştı. Ancak Deniz Kuvvetleri, mahkeme dosyalarına göre, çoğu temyiz edilmiş olan taleplerinin çoğunu reddetti.

O’Connor emirlerinde, Donanma hizmet üyelerinin aşı zorunluluğunun anayasaya ve federal yasaları ihlal ettiğine dair iddialarını sürdürmede başarılı olacaklarını yazdı.

“Davacıların dini özgürlüklerini kaybetmeleri, Donanmaya gelecek zararlardan daha ağır basıyor” diye yazdı. “En kötü koşullar bile anayasal hakların kaybını haklı çıkaramaz.”

O’Connor, Donanma’nın dini uyum sürecini “boşuna bir egzersiz” olarak nitelendirdi ve hizmet üyelerinin “mahkemede rahatlama talep etmeden önce Donanmanın bir anayasa ihlalini damgalamasını beklemelerine gerek olmadığını” söyledi.

Donanma personelini temsil eden First Liberty Enstitüsü’nün genel danışmanı Mike Berry, bölge mahkemesinin kararına övgüde bulundu ve hizmet tarafından aşı emrinden dini bir konaklama talep ettiği için “tamamen kinci ve cezalandırıcı” cezalandırma çağrısında bulundu.

“Bir hizmet mensubunu inancı ile ülkesine hizmet arasında seçim yapmaya zorlamak, Anayasa’ya ve Amerika’nın değerlerine aykırıdır” dedi.

Savunma Bakanlığı Aralık ayında disiplin cezaları almaya ve aşı yönergesine uymayı reddeden üyelere karşı görevden alınmaya başladı ve 20.000’e kadar aşılanmamış hizmet üyesi ihraçla karşı karşıya kaldı. Donanmada, hizmete göre 29 Aralık itibariyle 5.328 aktif görevli üye aşılanmamış olsa da, %98’den fazlası COVID-19’a karşı tam olarak aşılanmıştır.

2.800’den fazla aktif görevli Donanma personeli, hiçbiri onaylanmamasına rağmen dini konaklama talebinde bulundu.

https://watchlivenetwork.com