Verilerinizi çevrimiçi olarak neden korumakla uğraşın, neden birileri bunu istesin ve ele geçirirlerse bunun onlara ne yararı olacağını merak edebilirsiniz. Verilerinizi çevrimiçi damganız olarak düşünmeniz gerekir ve çevrimiçi olduğunuz her yerde kendinize ait dijital bir iz bırakırsınız. Bu gün ve çağda, veri her şeydir ve size ürün ve hizmetlerini satmak isteyen şirketler, size doğru mesajları hedefleyebilmek için hakkınızda mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışırlar. Sorun şu ki, verilerinizi ele geçirmek isteyen yalnızca meşru işletmeler değil, dolandırıcılar ve dolandırıcılar sürekli olarak tüm verilerinize erişmenin yollarını arıyor. Yaşam tarzı seçimlerinizle pek ilgilenmeseler de, finansal ayrıntılarınızı ele geçirmek için can atıyorlar. Genel dijital tercihleriniz hakkında ne kadar çok şey bilirlerse, konu paranızdan kurtulmak olduğunda sizi kandırabilme olasılıkları o kadar artar.

İnterneti oyun oynamak, kumar oynamak, TV izlemek, alışveriş yapmak, flört etmek veya sadece arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olmak için kullanıyor olun, çevrimiçi güvenliğinizi ciddiye almak ve çevrimiçi verilerinizi korumak önemlidir.

Son on yılda Facebook, Home Depot, Marriott Hotels, LinkedIn ve Yahoo gibi büyük şirketlerin tümü milyarlarca kullanıcının etkilendiği veri ihlallerine maruz kaldı. Tam ad, cinsel yönelim, ödeme günlükleri, parola karmaları ve IP adresleri gibi hassas bilgilerin güvenliği ihlal edilmiştir. Bu verilerin çoğu bulut depolama hizmetleriyle bağlantılı olduğundan, bilgisayar korsanları tarafından hedeflenen kimlik avı, kişisel fotoğraflar veya kart ödeme bilgileri dahil olmak üzere potansiyel olarak daha fazla bilgiye erişebilir.

Parolalar ve iki adımlı kimlik doğrulama

Peki, çevrimiçi verilerinizin güvende olduğundan nasıl emin olacaksınız? Web’de tek bir parolaya veya bağlantılı parolalar ve PIN’lerin bir kombinasyonuna sahip olmak uygun olsa da, akıllıca değildir. Kendinizi korumaya başlamak için en iyi yer, kullandığınız her hesap için benzersiz ve karmaşık bir şifre oluşturacak bir şifre yöneticisi kullanmaktır. Last Pass gibi bir hizmet sizin için otomatik olarak şifreler oluşturacak, şifrelerinizi bilgisayarınız ve telefonunuz arasında senkronize edecek ve zayıf veya mükerrer şifreleri belirlemenize yardımcı olacaktır. İnsanların unutmaya meyilli olduğu alanlardan biri, yönlendiricileri, güvenlik kameraları veya diğer akıllı cihazlarıdır. Çoğu insan cihazla birlikte gelen varsayılan şifreyi hiç değiştirmediği için bunlara kolayca girilebilir. Parolanız hala Parola veya 0000 ise – kesinlikle güvenliğinizi artırmanın zamanı gelmiştir. Mali verileri kullanan bir sitede olduğunuzda, iki adımlı kimlik doğrulamanın açık olduğundan emin olmanız önemlidir. Biraz güçlük gibi gelse de, gelecekte sizi çok fazla kalp ağrısından kurtaracak. Güvenli çevrimiçi işlemlere iyi bir örnek, bu teknolojiyi kullanan PayPal’dır. E-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak giriş yaparsınız ve ardından yalnızca sizin erişebileceğiniz bir numara gönderilir.

Çarpışmayı seven ve çevrimiçi bahis oynamayı araştıran biriyseniz, oynamanın en güvenli yolu, gerçek para yatırma ve çekme işlemlerine izin veren en iyi güvenlik özelliklerine sahip bir PayPal para yatırma kumarhanesi kullanmaktır. Genel olarak Paypal, kullanıcıların yıllardır güvendiği, inanılmaz derecede güvenli bir finansal platformdur. Güvenli web tarayıcıları Bir diğer önemli kontrol, kullandığınız web tarayıcısının güvenli olduğundan emin olmaktır. Gittiğiniz her web adresi yalnızca HTTP değil, HTTPS olmalıdır. Bu önemlidir çünkü her zaman güvenliklerini ciddiye alan web sitelerini ziyaret ettiğiniz anlamına gelir.

Sorun şu ki, sosyal medya siteleri sizin hakkınızda mümkün olduğunca çok şey bilmek istiyor, bu nedenle özel şeyler hakkında paylaşımda bulunmasanız da, tıkladığınız her reklam veya bağlantı sizinle ilgili daha fazla bilgi veriyor. Desteklemek istediğiniz veya güvenebileceğinizi bildiğiniz sitelerde kapatabileceğiniz bir reklam engelleyici yüklemek iyi bir fikirdir. Ve bunu manuel olarak yapmanız gerekse bile, mümkün olan her yerde verileri devre dışı bırakmayı unutmayın. Sizi takip etmek isteyen takipçi reklamları yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

Virüsleri size ulaşmadan durdurun, ayrıca anti-virüs yazılımı yüklemek de iyi bir fikirdir. Bilgisayarınızdaki kötü amaçlı gizli programlar, kişisel bilgileri taramaktan can sıkıcı açılır pencereleri açmaya kadar her türlü tahribata yol açabilir. Kötü amaçlı olabilecek bağlantılara tıklamamak gerçekten önemlidir ve aynı evde birçok kişi tarafından kullanılan bir bilgisayar varsa bu özellikle tehlikelidir. Mac kullanıcıları genellikle macOS’ta yerleşik sistemler tarafından korunur, ancak PC kullanıcılarının biraz daha uyanık olması gerekir.

Windows 10 kullanıyorsanız, yerleşik Windows Defender’ı kullanın. Windows’un eski sürümleri muhtemelen ikinci bir koruma katmanına ihtiyaç duyar ve Malwarebytes Premium gibi bir paket sizi güvende tutmalıdır. Telefon güvenliği. Yukarıdaki tüm tavsiyeler, virüsten koruma yazılımı dışındaki telefonlar ve bilgisayarlar için geçerlidir. Telefonunuza virüsten koruma paketleri yüklememelisiniz – resmi mağazalardan güvenilir uygulamalar indirmek, mobil dünyada sizi ve verilerinizi güvende tutmanın en basit yoludur.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.