Novak Djokovic aşı olup olmadığını söylemedi, ancak geçen yıl zorunlu aşıya karşı olduğunu açıkladı. Gazeteciler onun için bir takma ad bile buldular – Novax.

Novak Djokovic, Aralık ayında koronavirüse yakalandı ve bu nedenle dünyanın ilk raketinin avukatlarına göre zorunlu aşıdan tıbbi bir kayıt aldı. Avustralya Açık’a gelen Sırp tenisçi, Pazartesi günü yargılanmayı bekleyen Melbourne’deki göçmenlerin sınır dışı edilmesinin merkezinde.

Avustralya Açık’ta aşı skandalı: Sırbistan Djokovic için araya girdi, Avustralya bir Çek tenisçiyi sınır dışı etti
Cumartesi günü, Djokoviç’in avukatları belgeleri mahkemeye sunarak sınır dışı edilmeye itiraz ettiler. Djokovic’in turnuva organizatörü Tennis Australia’dan muafiyet aldığını ve ardından İçişleri Bakanlığı’ndan ülkeye girmesine izin verildiğini belirten bir mektup geldiğini iddia ediyorlar.

Djokovic, “Aralık 2021’de Covid olduğumu ve bu temelde Avustralya hükümetinin kural ve düzenlemelerine uygun olarak aşıdan muaf tutulmaya hak kazandığımı açıkladım” diyor.

Avukatlara göre, sporcunun ilk covid testi 16 Aralık’ta çıktı, ancak 30 Aralık’a kadar üç gün boyunca hiçbir semptom göstermedi. 1 Ocak’ta Djokovic, Avustralya İçişleri Bakanlığı’ndan Avustralya’ya karantina olmadan gelme şartlarını yerine getirdiğini belirten bir belge aldı.

Djokovic, Avustralya sınır muhafızlarına seyahat beyanını doğru bir şekilde tamamladığını ve vizeyle Avustralya’ya yasal olarak girmek için gerekli tüm şartları yerine getirdiğini söylediğini söyledi.

Djokoviç’in mahkeme belgeleri, basında çıkan ve tenis kortuna erişimi olan bir daireye taşınmak istediği yönündeki haberleri doğruluyor, ancak talebi reddedildi.

Tenisçinin şimdi bulunduğu gözaltı merkezi eski “Park Oteli” ve resmi olarak “alternatif gözaltı yeri” olarak adlandırılıyor. Bazıları yıllardır olmak üzere yaklaşık 30 göçmene ev sahipliği yapıyor. Otelden ayrılamazlar ve personel dışında hiç kimsenin binaya girip çıkmasına izin verilmez.

Merkez, geçen yıl çıkan bir yangının göçmenleri tahliye etmeye zorlaması ve iddiaya göre yiyeceklerde solucan bulunmasıyla ün kazandı.

Kaçak göçmenler arasında “vaktsız” Djokovic. “Yeni Dünyanın Spartaküs”ü Avustralya’dan sınır dışı edilme kararını bekliyor.
Djokovic, ülkeye girerken gördüğü muameleden genel olarak son derece mutsuz. Ona göre, gece gözaltına alınıp sabaha kadar dinlenip avukatları ve turnuva organizatörleri ile iletişime geçebilmek için havaalanındaki görüşme odasının yanına yatak yapınca şok oldu.

Avukatları, Avustralya sınır muhafızlarının Djokoviç’i Melbourne havaalanında sekiz saat boyunca dış dünyayla çok az temas halinde veya hiç temas etmeden tuttuklarını ve ardından vizesini iptal edip onu bir sınır dışı merkezine göndermelerini kaydetti.

Avukatlar, Dubai üzerinden 25 saatlik bir uçuşun ardından Çarşamba gecesi Melbourne’e inen Djokoviç’in dinlenmek ve avukatlarına danışmak için zaman istediğini söyledi. Avukatlara göre, ilk başta sınır yetkilisi kabul etti, ancak üstleri aksi yönde karar verdi.

Djokoviç sınır dışı edilmekten kurtulmuş olsa da, 17-30 Ocak tarihleri ​​arasında düzenlenecek turnuvada oynayıp oynamayacağı belli değil.

Djokoviç’in takımı, Sırp yetkililer ve dünya çapındaki birçok tenis taraftarı gibi, mevcut durumun siyasi bir çağrışımı olduğuna inanıyor. Bazıları, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın bu yıl Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerden önce onay puanını yükseltmeye çalıştığını ve pandemiye karşı amansız ve uzlaşmaz bir savaşçı imajı yarattığını düşünüyor.

Diğerleri, Djokoviç’e zorunlu aşı muafiyeti verme kararının, sıkı karantina kısıtlamaları altında yaşamak zorunda kalan birçok Avustralyalıyı kızdırdığını savunuyor.

Sosyal medyada gerçek bir fırtına koptu. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, Avustralya turnuva yönetiminin pozisyonuyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdiler.

Avustralya Açık’ta aşı skandalı: Sırbistan Djokovic’e aracılık etti, Avustralya kovuldu Çek tenisçi
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Djokoviç’i “zulüm kurbanı” olarak nitelendirdi. Sırp Patriği Porfiry, sevdiklerinden uzakta Ortodoks Noelini kutlamak zorunda kalan tenisçiye desteğini dile getirdi. Milyonlarca Sırp’ın yurttaşları için dua ettiğinden emin oldu. Cuma günü, Djokovic destekçilerine destekleri için teşekkür etti. Sporcu Instagram’da “Bunu hissediyorum ve çok takdir ediyorum” yazdı.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.