Yürütme Komitesi, eş zamanlı olarak, Kazakistan Cumhuriyeti yetkili organının ilgili talebi üzerine SCO RATS’den gerekli yardımı yerleşik prosedüre uygun olarak sağlamaya hazır olduğunu beyan eder ”dedi.

Daha önce Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve kızlarının aileleriyle birlikte cumhuriyet topraklarını terk ettiği bildirilmişti. 7 Ocak Cuma günü Orda.kz tarafından bir haber kaynağı güncellemesine referansla bildirildi.

Portalın genel yayın yönetmeni Gulnara Bazhkenova, Kazakistan’daki siyasi krizin başlangıcından bu yana ne resmi makamların ne de devlet televizyon kanallarının ve medyanın Nursultan Nazarbayev ve aile üyelerinin adından söz etmediğini kaydetti.

5 Ocak’ta Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Zhomart Tokayev ülkedeki kitlesel protestolarla bağlantılı olarak bir çağrıda bulundu – Güvenlik Konseyi’ne başkanlık edeceğini duyurdu. Tokayev, Güvenlik Konseyi başkanının artık “sert davranmak” niyetinde olduğunu söyledi. Böylece ömür boyu bu görevde kalması gereken Nazarbayev görevden alındı.

Askeri savunma alanındaki Odessa uzman savcılığı, Odessa bölgesindeki Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin askeri birliğinin askerleri tarafından hizmete yönelik ihmal nedeniyle ceza davası açtı (Ukrayna Ceza Kanunu’nun 425. maddesinin 3. kısmı) ), ”diyor rapor.

Soruşturmaya göre, olay 30 Aralık 2021’de gerçekleşti. Birimin topraklarındaki bir şenlik etkinliği sırasında, üç sözleşmeli asker, güçlü bir alkol zehirlenmesi durumunda hostele geldi. Daha sonra bunlardan biri baygın halde bulundu. Bir ambulans geldi ve ölüm ilan etti. Ukrayna’nın Güney Bölgesi Askeri Tıbbi Klinik Merkezinde ağır durumda olan iki kişi hastaneye kaldırıldı.

 

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.