Aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakanlığı başkanı, Rusya Federasyonu’nun güvenlik garantileri konusunda ABD ve NATO’dan yazılı cevaplar beklediğine dikkat çekti. Ona göre, Rusya bir cevap beklerken herhangi bir gelişmeye hazırlanıyor.

Lavrov, durumun düzelmediğini, çatışma potansiyelinin biriktiğini vurguladı. Bakan, “olayların bu kadar olumsuz gelişmesine” Batı’nın kararlı bir şekilde katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Batılı meslektaşlar, olayların böylesine olumsuz bir şekilde gelişmesine kararlı bir şekilde katkıda bulunuyorlar, BM Şartı’na dayanan uluslararası ilişkilerin mimarisini baltalamak için bir yol izliyorlar ve uluslararası hukuku kendi kurallarıyla değiştirme çizgisi izliyorlar ”dedi. söz konusu.

Lavrov, herkese yeni yaklaşımlar dikte eden “kaballara” ve “ileri işçi koalisyonlarına” katılmayanların gerici ilan edildiğini de sözlerine ekledi.

Günün erken saatlerinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın doğuda örgütsel genişleme ve asker konuşlandırmasından ödün vermeyeceğini söyledi. Her devletin kendi yolunu seçme ve “NATO olan askeri ittifaka” ait olma arzusuna karar verme hakkı olduğunu kaydetti.

Güvenlik garantilerine ilişkin müzakereler üç aşamada gerçekleşti. 10 Ocak’ta Rus ve ABD delegasyonları Cenevre’de bir toplantı yaptı. 12 Ocak’ta Brüksel’de Rusya-NATO Konseyi toplantısı yapıldı ve 13 Ocak’ta Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Viyana sahasında istişareler sona erdi.

10 Ocak’taki görüşmelerden sonra Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, görüşmenin “zor, uzun, çok profesyonel, derin ve spesifik” olduğunu kaydetti. güvenlik güvenceleri ve Rus tekliflerine doğru bir adım atmak. Üst düzey diplomat, NATO’nun genişletilmemesi konusunun Rusya Federasyonu’nun ulusal güvenliği için kilit önemde olduğuna ve bu konunun çözülmesinin daha fazla ertelenemeyeceğini de belirtti.

17 Aralık’ta Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya, ABD ve NATO arasında güvenlik garantilerine ilişkin taslak anlaşmalar yayınladı. Belgelerden, ittifakın Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri, Transkafkasya ve Orta Asya topraklarındaki herhangi bir askeri faaliyetten vazgeçmesi gerektiği sonucu çıkıyor. Ayrıca Rusya ve NATO, karşı tarafça tehdit olarak görülebilecek koşulları yaratmamaya söz vermelidir.

“Yazılı bir yanıt bekliyoruz, ortaklarımızın bunu hızlı, somut, kağıt üzerinde yapma gereğini anladıklarına ve sonsuza kadar beklemeyeceğimizi anladıklarına ve bu süreci sonlandırmayı planladıklarına inanmak için nedenlerimiz var. Tabii ki var” dedi bakan, 2021 sonuçlarının ardından düzenlediği basın toplantısında.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.