Burada resmedilen P-81 olarak bilinen dağ aslanı, Santa Monica dağlarında kuyruk kusuru olan ilk kişilerden biridir.
NPC fotoğrafı

8 Ocak 2022 – Alison Hewitt – Güney Kaliforniya pumaları genellikle yavru kedi yavrularıyla haber yapar, ancak Los Angeles California Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, bu dağ aslanlarının üremelerinin yakında çok daha zor hale gelebileceğini öne sürüyor. genetik çeşitlilik.

Hayvanlar ortalama %93 anormal sperm hızına sahipken, bazıları aynı zamanda şekilsiz kuyruklar veya testis kusurları gibi akrabalı çiftleşmenin fiziksel belirtilerini de gösterdi. Araştırmacılar uzun zamandır akrabalı çiftleşme için genetik kanıtlara sahipler, ancak deforme olmuş sperm, üreme sisteminde akrabalı çiftleşmenin meydana geldiğinin ilk kanıtı.

California Los Angeles Üniversitesi’nde büyük bir kedi doğurganlık araştırmacısı ve National Geographic araştırmacısı olan çalışma baş yazarı Audra Huffmeyer, “Bu, yerel olarak kritik olarak tehlikede olan bir hayvan için ciddi bir sorun” dedi. “Bu oldukça ciddi.”

Theriogenology’nin Ocak 2022 baskı sayısında yayınlanacak olan çalışma, vahşi yaşamı geçme ihtiyacına, dağ aslanlarının ve diğer hayvanların daha fazla dolaşmasına ve daha geniş bir havza bulmasına izin verecek yapılara aciliyet katıyor. potansiyel ortaklar, diyor araştırmacılar. Araştırmacılar, puma olarak da bilinen dağ aslanlarının lider olduğunu ve bu da onları akrabalı çiftleşmenin yakında Santa Monica ve Santa Ana dağlarındaki diğer vahşi yaşam türleri için sorunlara neden olabileceğinin önde gelen bir göstergesi haline getirdiğini açıkladı.

Mevcut çalışma, California Los Angeles Üniversitesi, Ulusal Park Servisi’nin Santa Monica Dağı Rekreasyon Alanı ve California Üniversitesi Davis Yaban Hayatı Sağlık Merkezi’ndeki bilim adamlarının çalışmalarına dayanmaktadır. Hem NPS hem de California-Davis Üniversitesi, Güney Kaliforniya’da şu anda toplam 17 kediyi takip eden dağ aslanı popülasyonları üzerinde uzun vadeli çalışmalar yürütüyor.

Akrabalı yetiştirme belirtileri için izleme

Geçen yıl boyunca, araştırma ekibi, Santa Monica ve Santa Ana Sırtları’ndan dokuz yetişkin erkekte, doğurganlığın azalmasının erken belirtileri de dahil olmak üzere, akraba evliliği belirtileri tespit etti. Bilim adamları, sıçan zehiri veya araba çarpışmaları gibi alakasız nedenlerden ölen beş pumadan meni örnekleri aldı. (Araştırmacılar bu örnekleri canlı dağ aslanlarından almak isterken, bunun zor bir önerme olması şaşırtıcı değil.) Her birinin çok yüksek düzeyde anormal sperme sahip olduğunu ve %93’lük son derece yüksek bir anormal sperm düzeyine sahip olduğunu buldular. ortalamada. Beşte birinde ayrıca çok farklı boyutlarda testisler vardı.

Araştırmacılar ayrıca, yaşayan pumalar arasında akrabalı çiftleşmenin diğer belirgin fiziksel belirtilerini de buldular: dördünün kuyrukları kıvrılmıştı, bunlardan dördünün de sadece bir inmiş testisi vardı. Her iki sıradağda da en az bir tane şekilsiz kuyruğa sahip bir dağ aslanı ve bir tane de anormal spermi olan bir dağ aslanı vardı.

Bir dağ aslanının kavisli kuyruğunun fotoğrafı
P-81’in kavisli kuyruğu, akraba evliliğinin fiziksel bir tezahürü. Aynı erkek dağ aslanı, kriptorşidizm olarak bilinen bir durum olan inmemiş bir testise de sahipti. NPC fotoğrafı

Huffmeier, bu sonuçların 1990’larda Florida panterlerinin çoğunda görülen, bükülmüş kuyruklar, inmemiş testisler ve teratospermi (%60 veya daha fazla anormal sperm) dahil olmak üzere şiddetli akraba evliliği belirtilerine benzer olduğunu kaydetti. Florida’nın panter nüfusu ancak dağ aslanlarının Teksas’tan gelmesinden sonra toparlandı.

“Florida panterleri de son derece izole edilmiş ve yüksek oranda akraba olmuşlardır, bu nedenle dağ aslanı popülasyonumuzda aynı özellikleri görmemiz endişe verici” dedi. “Güney Kaliforniya dağ aslanlarının genetik çeşitliliğini artırmak için hiçbir şey yapmazsak, üreme sorunları olan daha fazla erkek, daha az yavru kedi ve daha düşük yavru hayatta kalma oranlarımız olacak.”

Sonuç olarak, Santa Monica ve Santa Ana sıradağlarındaki dağ aslanlarının gerçek bir yok olma riski vardır. Henüz kanıt görmemiş olsalar da, bilim adamları akrabalı yetiştirmede önemli bir depresyon tespit etmeye başladığında – bu, doğurganlığın azalması ve yavru kedi hayatta kalma süresinin azalması anlamına gelir – neslinin 50 yıl içinde, ortalama yok olma süresi 12 ila 15 yıl arasında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. 2016 ve 2019 verileri. yıl. California Los Angeles Üniversitesi, NPS, California Davis Üniversitesi, Wyoming Üniversitesi ve Nebraska Üniversitesi’nden bilim adamlarını içeren nüfus canlılığı değerlendirme kağıtları.

Santa Monica Dağı Ulusal Rekreasyon Alanı’ndaki vahşi yaşam başkanı ve araştırmacı ve yardımcı olan Seth Riley, “Bu nedenle akrabalı çiftleşmenin bu son fiziksel bulguları çok önemli” dedi.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.