İster bir emlakçı, ister potansiyel bir ev satıcısı / alıcısı olun, hakim emlak piyasası koşullarına dikkat etmeniz gerekir.

Bu gönderi, COVID-19’un Napoli, Florida, Florida’daki emlak işi için karşılaştığı ana zorluklara bakacak, çünkü bölgedeki piyasayı yükseltmeye çalıştığından, pandeminin bazı etkileri hala oyalanıyor.

Napoli Florida Emlak Piyasasının Karşılaştığı Ortak Zorluklar
Gayrimenkul işlemlerini kapatmak için geçen gün sayısında artış
Günümüzde sağlık sorunları, ev satıcılarının kapılarını yabancılara açma konusunda isteksiz olmalarına neden oluyor. Aynı doğrultuda, kendi kendine izolasyon önlemleri de ev arayan alıcıların azalmasına neden oldu.

Bu, Napoli, Florida’daki konut anlaşmalarını kapatmak için geçen ortalama gün sayısını geciktirdi. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, pandemiye giden yıllarda, daha spesifik olarak 2019’da, bir mülk satışını tamamlamak yaklaşık 50 gün veya daha kısa sürdü. Bir yıl ileri sar ve Mart 2020’ye kadar bu sayı, pandeminin tam hızda geliştiği süre boyunca ortalama 109 güne sıçradı.

Bu, Napoli, Florida’daki pazarda evde geçirilen ortalama gün sayısından yaklaşık %118 daha fazladır. Piyasa, virüsün ilk dalgasından toparlanarak 57 günlük ortalama oranına dönse de, son zamanlarda omikron varyantının keşfi piyasayı yeniden etkilemeye başladı.

Son zamanlarda, haberler, Omicron ülke çapında büyük bir dalga başlatırken Florida’daki COVID vakalarının sayısının %948 arttığını bildirdi. Radyoya yayılan bu tür bilgilerle, daha fazla ev satıcısının, anlaşmaları kapatmak bir yana, evlerini kontrol etmek için kapılarını yabancılara açmak istemeyeceğine bahse girebilirsiniz.

Bir evin ortalama satış fiyatındaki düşüş
Her emlakçının, emlakçının veya ev satıcısının sevinci, tam olarak istenen (liste) fiyatını ödemeye istekli bir alıcı bulmaktır.

Ne yazık ki, COVID-19’dan etkilenen bir dünyada bu tür arzular sadece fantezilerden başka bir şey değildir.

COVID-19 krizi, birçok kişinin ekonomik durumunu önemli ölçüde etkileyerek, iş kayıpları ve fiyat belirsizlikleri gibi olumsuz durumlar yaratmıştır.

Bu, evlerin satıldığı ortalama fiyatlarda dalgalanmalara neden olur. Geleneksel olarak Napoli, Florida’da evler kabaca istenen fiyattan satılır.

Haziran 2020 itibariyle, COVID tüm hızıyla devam ederken, Florida, Napoli’de medyan ev satış fiyatı 337.950 dolara düşmüştü. Bu dönem için listelenen ev fiyatının 425.000 $ olduğunu düşündüğünüzde, kayma miktarını anlayabilirsiniz. Bu dönemde satıcılar ve emlakçılar için ortalama kayıp 87.050 dolar civarında.

Mortgage almanın zorlukları
Herhangi bir eyaletteki emlak piyasasında olduğu gibi, ipotekler Napoli, Florida konut piyasasının merkezindedir.

Ve tahmin edebileceğiniz gibi, COVID-19 sektörün bu yönünü de etkiledi. Pandemi nedeniyle, hevesli birçok ev sahibi artık ipotek için başvuramadı ve bu da ev satın almayı imkansız hale getirdi.

Çoğu durumda, ekonomik istikrarsızlık, sağlık sorunları ve işsizlik durumları, ipotek başvurularının şartlarını sürdürmenin imkansız olduğu anlamına geliyordu.

Pandemi sonrası dünyada dramatik bir dönüş
COVID hikayesi, pandemi sonrasında Napoli, Florida emlak piyasasında keskin bir dönüşle sona eriyor.

Kısa bir süre önce, virüsün yeni bir türü olan Omicron ortaya çıktığında, Florida, Napoli’deki pazar çok iyi toparlanıyordu.

Örneğin, COVID’nin en kötü döneminden hemen sonra, 2021’de 675 bin dolara sıçrayan medyan bir ev listeleme fiyatımız vardı. Piyasadaki ortalama gün sayısı – evlerin satılmasının ne kadar sürdüğü – 57 güne veya daha azına düştü. Ardından, satış-liste oranı, yıllık + %8,2 oranında yaklaşık %103,4’lük bir ATH’ye (tüm zamanların en yüksek seviyesi) fırladı.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.