RIA Novosti’nin RF Savunma Bakanlığı’na atıfta bulunarak bildirdiğine göre, CSTO barışı koruma güçleri ve Hava Kuvvetlerine ait teçhizat, Kazakistan’a teslim edilmek üzere İvanovo bölgesinde yüklemeye başladı.

Yükleme, Il-76 askeri nakliye uçağında gerçekleştirilir.

Askeri bakanlık, “Askeri nakliye uçakları ile 20’den fazla uçak uçuşunun gerçekleştirilmesi planlanıyor” dedi.

Daha önce, 70’ten fazla Il-76 ve 5 An-124 uçağından oluşan hava grubunun, CSTO barış güçlerinin Rus birliğinin birimlerini Kazakistan’a aktardığı bildirildi. Ekipman da dahil olmak üzere askerleri ve silahları olan uçaklar, Moskova, İvanovo ve Ulyanovsk bölgelerindeki hava limanlarından gönderiliyor.

2 Ocak’ta Kazakistan’da kitlesel protestolar başladı. Bu, hükümetin gaz fiyatlarını 60’tan 120 tenge’ye yükseltmeye karar vermesinden sonra oldu. Protestolar kısa sürede ayaklanmalara ve polisle çatışmalara dönüştü.
4 Ocak’ta hükümet komisyonu gaz fiyatını 50 tenge’ye düşürme kararını açıkladı. 5 Ocak gecesi, ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev ülkede akaryakıt ve gıda fiyatlarına 180 günlük devlet düzenlemesinin getirildiğini duyurdu.

Rusya barış gücü birliğinin protestoların patlak verdiği Kazakistan’a sevki sürüyor. Bu, Izvestia tarafından Rusya Savunma Bakanlığı’na atıfta bulunarak bildiriliyor.

“70’den fazla Il-76 ve 5 An-124 uçağından oluşan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan hava grubu, CSTO barış güçlerinin Rus birliğine ait birimleri (Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü – ed.) Kazakistan’a gönderiyor. günün her saati,” askeri departman.

Makale, teçhizat da dahil olmak üzere asker ve silahlara sahip uçakların Moskova, İvanovo ve Ulyanovsk bölgelerindeki hava limanlarından gönderildiğini belirtiyor.

Savunma Bakanlığı’nın da belirttiği gibi, Kazakistan’a gelen birlikler kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye başladılar. Bakanlık, CSTO barış güçlerinin önemli devlet ve askeri tesislerin korunmasıyla ilgileneceğini ve ülkenin kolluk kuvvetlerine durumu istikrara kavuşturmada yardımcı olacağını vurguladı.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.