David Bowie, daha kariyerinin başlangıcında milyonların idolü oldu. Müzisyenin kendi dünyaları, kostümleri ve parlak makyajıyla sahne görüntüleri, müziği gibi tanınır hale geldi. Androjen bir insansı, kasvetli bir yeraltı idolü ve uyuşturucu bağımlısı bir astronot olan Gazeta.Ru, Bowie’nin ana alter-egosunu anlatıyor.

“Bu salak yıllarca bana yapıştı.”
“The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” albümünden uzaylı Ziggy Stardust ve David Bowie’nin kendisi neredeyse ayrılmaz hale geldi. Bir zamanlar, bazı hayranlar Ziggy’nin şarkıcının gerçek adı olduğuna inanıyordu.

Bowie her zaman sahnede teatralliğe yöneldi – ve büyük ölçekli, sıra dışı ve eksantrik bir şey bulmak istedi. Sanatçı, sinir krizi geçirdikten sonra uzaylı bir tanrı olduğuna inanan Playboys üyesi Vince Taylor tarafından Stardust’u yaratmaya zorlandı. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,. ,.

Diğerlerinin yanı sıra, Ziggy’nin karakteri Teksaslı müzisyen Legendary Stardust Cowboy, Stanley Kubrick’in A Clockwork Orange ve zamanının ilerisinde olan Japon tasarımcı Kansai Yamamoto’dan etkilenmiştir. İkincisi kabuki tiyatrosundan ilham aldı ve Bowie ile birlikte cinsiyet kimliğinin dışında cesur görüntüler ortaya çıkardılar. En ünlüsü, Japonlar tarafından Ziggy Stardust konser turu için yaratılan kıyafetlerdir: vinil bir takım elbise ve örme tek omuzlu bir tulum.

Ziggy’nin imaj konsepti
Ziggy, insanlara kendisine ayrılan beş yıl hakkında bilgi vermek için bir haberci olarak Dünya’ya uçtu. Konsepte göre, insanlık doğal kaynak kıtlığı ile karşı karşıyadır. Gelişim sürecinde, Ziggy androjen bir rock yıldızına dönüştü – insanlar bir peygambere bir uzaylı yetiştirdi, kendisinin üstünlüğüne inanmaya başladı. Ama bu onu da mahvetti.

“Ziggy’den yıldız adamın gelişiyle ilgili bir şarkı yazması isteniyor. Bowie, “Yıldız Adam”, insanların hemen sarıldığı bir tür umuttur ”dedi. “Kendini inanılmaz manevi yüksekliklere yükseltiyor ve takipçileri sayesinde yaşıyor.”

Diğer uzaylılar Dünya’ya vardıklarında, Ziggy’yi “Rock’n’Roll Suicide” adlı şarkıyla parçaladılar.

Bowie, “Ziggy sahnede ölüyor ve antimaddeden yapıldıkları için dünyamızda var olamayan yıldız insanlar, onun vücudunun parçalarını alıp kendilerini görünür hale getiriyorlar” dedi.

Ziggy Bowie oldu
Şarkıcı birkaç yıldır alter egosu adına röportajlar veriyor, bu yüzden hayranların onları bir bütün olarak algılamaya başlaması şaşırtıcı değil.

“Bu karaktere gece gündüz takıntılı olmak çok kolaydı. Ziggy Stardust oldum. David Bowie tamamen pencereden uçtu ”dedi sanatçı. Doğru, yakında şarkıcı rolüne o kadar “benzer” oldu ki gerçeklik ve kurgu arasında ayrım yapmayı bıraktı:

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.