Bangladeş Dışişleri Bakanlığı bugün düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık iki yıllık bir araştırmadan sonra, Bengal Körfezi’ndeki Bangladeş’in özel denizlerinde farklı türlerden bir dizi değerli bitki ve hayvan kaynağı bulunduğunu söyledi.

Bunlar daha sonra Birleşik Krallık ve Hollanda’daki iki şirketle ortaklaşa test edildi. Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen, Dışişleri Devlet Bakanı Shahriar Alam ve Denizcilik Birimi Başkanı Khurshid Alam ortaklaşa çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre Bangladeş’te çok miktarda gaz hidratın yanı sıra 220 deniz yosunu türü, 348 deniz balığı türü, 498 istiridye türü, 52 karides türü, 5 ıstakoz türü, 6 yengeç türü ve 61 tür tespit edildi. deniz otu tespit edilmiştir.

Dışişleri Bakanı, çalışmanın Bangladeş’in münhasır ekonomik bölgesindeki deniz genetik kaynaklarının yerini belirlediğini ve çeşitli türleri tanımlayarak ekonomik potansiyeli analiz ettiğini söyledi. Bangladeş’teki bazı deniz yosunu türlerinin balık yemi olarak ithal edilen balık yağına alternatif olabilecek çok miktarda protein içerdiği basın toplantısında bildirildi.

Yine bazı türler hayvan yemlerinin kalitesini artırmak için kullanılabilir. Kozmetikte en yaygın kullanılan maddelerden bazılarını içeren deniz yosunu, birçok denizde de bulunmuştur.

Ancak mevcut bağlamda deniz yosununun ticari üretimi ve işletilmesi için kuluçkahaneler ve işleme tesisleri dahil olmak üzere endüstriyel üretim gerekecektir. Bu arada, 2012 ve 2014’te Myanmar ve Hindistan ile deniz sınırı anlaşmazlıklarının barışçıl bir şekilde çözülmesinin bir sonucu olarak, Bangladeş anakara karasularının% 61’ini Bengal Körfezi’nde kazandı ve Bangladeş’in toplam 1.16.613 alanı üzerindeki egemen haklarını kurdu. kilometre kare.

Dışişleri Bakanı, ülkenin her türlü deniz kaynaklarının çıkarılması, ticaret gemileri, enerji, turizm vb. alanlarında ülkenin deniz ve kıyı bölgelerinde yeni istihdam ve büyüme olanaklarına kapı açtığını söyledi.

Gaz hidrat var, ancak ekstraksiyon maliyeti basın toplantısında, Bengal Körfezi’ndeki Bangladeş’in işgal altındaki sularında denizde ve dipte katı bir gaz-hidrat veya metan gazı tabakasının bulunduğu bildirildi ve ayrıca bir ön fikir. konumu, doğası ve rezervleri.

Bu tahmine göre, Bangladeş’in münhasır ekonomik bölgesindeki potansiyel doğal gaz hidrat yataklarının 0,11 ila 0,73 trilyon fit küp olduğu tahmin edilmektedir, bu da 18-103 trilyon fit küp doğal gaz rezervine eşdeğerdir.

Hükümet, bu büyük miktardaki gaz hidratın varlığının ve potansiyelinin, önümüzdeki yüzyılda Bangladeş’in enerji sektörünün genel talebini karşılamada önemli bir rol oynayacağını umuyor. Bununla birlikte, gaz-hidrat ekstraksiyon teknolojisinin bulunmaması nedeniyle, birçok gelişmiş ülke henüz gaz-hidrat ekstraksiyonuna başlamamıştır.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.