Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ı Moskova ile Washington arasındaki müzakereleri “torpido yapmakla” suçladı. Arifesinde, Batı’nın Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı için “ağır bir bedel” ödemeye zorlayacağını söyledi. Rus diplomat, ABD’yi suçlayıcı söylemi bırakmaya çağırdı.

“Zor fiyat”

Nuland, 11 Ocak’taki bir brifingde yaptığı konuşmada, “Kremlin’in Rus halkına neden potansiyel olarak kanlı, sonuçları, çatışması olan ve vatandaşların sağlığına odaklanmadığını açıklaması gerekiyor” dedi.

Ona göre, Rusya Federasyonu “Ukrayna çevresindeki durum yerine başka endişe nedenleri” olmalı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, hiç kimsenin Kiev ile, “en azından Rusya” ile çatışmaya ihtiyacı olmadığına dair güvence verdi. “Ukrayna mevcut durumda bir saldırgan değil” diye vurguladı ve “durumu istikrarsızlaştıran”ın Rusya Federasyonu olduğunu da sözlerine ekledi.

Antonov Büyükelçisi ABD’yi Rusya’nın geri çekilecek hiçbir yeri olmadığı konusunda uyardı
Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD ordusunun varlığının kabul edilemez olduğunu söyledi.
12 11 Ocak : 39
“Rus vatandaşı olsaydım, bir kriz yaratmak için para dökmek ve karda oraya asker göndermek yerine eğitime, sağlığa, yol yapımına yatırım görmek isterdim” – tavsiyede bulundu.

Nuland, Rusya’nın Ukrayna ile olan durumunda iki yolu olduğuna inanıyor – “diplomasi ve diyalog yolunu seçin ya da bunun yerine yüzleşme ve bunun yol açacağı devasa sonuçları arayın.” Moskova’nın Kiev’le karşı karşıya gelmesi durumunda ABD ve müttefikleri Rusya’yı “ağır bir bedel” ödemeye zorlayacak.

Daha önce kullanılmamış olanlar da dahil olmak üzere geniş çaplı ekonomik önlemlerle karşılık vereceğiz” dedi.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kuzey Atlantik İttifakı’nın “elbette Rusya NATO’ya tehdit oluşturmaya karar vermediği sürece, Rusya Federasyonu için bir tehdit oluşturmadığında” ısrar ediyor.

“Suçlayıcı söylem”
Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, Nuland’ın açıklamalarını yorumladı. Sözleri ABD’deki Rusya Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasında yayınlandı.

“Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin suçlayıcı söylemleri, müzakerelerde yapıcı bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulunmuyor. Üst düzey Amerikalı yetkililerin Washington ile Moskova arasındaki müzakere sürecini baltalamayı amaçlayan kışkırtıcı açıklamalarını kategorik olarak reddediyoruz” dedi.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.