RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Wendy Sherman, Cenevre’de devlet güvenlik garantileri konulu görüşmelerin sonuçları hakkında bir brifing verdi ve bu sırada olayın ayrıntılarını açıkladı.

Bu nedenle Sherman, ABD’nin kimsenin başka bir ülkeye “NATO kapısını kapatmasına” izin vermeyeceğini ve Ukrayna’nın Kiev’in katılımı olmadan ittifaka kabul olasılığını tartışmayacağını vurguladı. ABD, ikili konularda müttefikler ve ortaklarla istişare ve koordinasyonu sürdürmeye kararlıdır, dedi.

Sherman, Cenevre toplantısında Avrupa’daki Amerikan birliklerinin sayısını tartışmadığını söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Ayrıca tatbikatların kapsamı üzerinde karşılıklı sınırlar oluşturmanın ve şeffaflıklarını artırmanın yollarını tartışmaya açığız” dedi.

Sherman, ABD’nin Rusya ile orta ve kısa menzilli füzeler konusunda da fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi. Genel olarak, Amerikan tarafına göre, Cenevre’deki tartışmalar, Rusya’nın daha önce ilan edilen güvenlik önerileri temelinde yürütüldü.

Amerikan heyetinden bir temsilci, görüşmeler sırasında Kazakistan’daki duruma değinilmediğini söyledi.

Daha önce, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Moskova’nın güvenlik garantileri konusundaki önerilerine ilişkin istişarelerin sona erdiği Cenevre’de ABD ile görüşmeyi “şaşırtıcı” olarak nitelendirdi. Rusya-NATO Konseyi toplantısının 12 Ocak’ta Brüksel’de yapılması planlanıyor. Ertesi gün Viyana’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) platformunda istişareler planlanıyor.

https://watchlivenetwork.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.